Aká bola cesta Jaroslava Jaroša z Mengusoviec k podpisu zmluvy na dotáciu z výzvy programu IROP? Oplatí sa uchádzať o podporu z fondov? Aké praktické rady odporúča? Čo robiť a čomu sa vyhnúť?
Stala sa z nej jedna z najpozeranejších fotiek na našom facebooku. Drevár Jaroslav Jaroš z Mengusoviec na nej podpisoval za svoju drevársku firmu Mengus zmluvu s našou MAS Pro Tatry na nenávratný finančný príspevok z výzvy 5.1.1 A1 IROP. Ide o výzvu pre podnikateľov s cieľom podporiť investície do inovácií.
Áno, išlo o vôbec prvú podpísanú zmluvu z výziev v činnosti MAS Pro Tatry, aj preto azda vzbudila pozornosť.
Ešte zaujímavejší je však tento rozhovor, kde Jaroslav opisuje detaily, ako sa rozhodol uchádzať sa o nenávratný príspevok, čo všetko musel absolvovať, aké praktické rady v tomto procese by odporúčal ostatným.
Prečo sa rozhodol zapojiť do výzvy?
Spojili sa tu dve veci. „Dozvedel som sa od starostu našej obce, že MAS Pro Tatry má pre malých podnikateľov nejaké výzvy, ktoré môžu pomôcť pri investíciách,“ začína rozprávanie Jaroš.
Zároveň jeho manželka už niekoľko týždňov nosila v hlave nápad a túžbu vyrábať detský nábytok. „Máme štvorročnú dcérku, všetky tie skúsenosti, tak sme sa rozprávali, aké by to bolo dobré pre deti mať originálny kvalitný nábytok,“ pokračuje Jaroslav.
Nová činnosť
Zámer rozšíriť činnosť firmy o výrobu nábytku do „iropáckej“ výzvy zapadal. V rámci firmy išlo jednoznačne o inováciu, lebo dielňa sa doteraz venuje viac výrobe drevených striech, terás, podláh a hrubšiemu spracovaniu dreva. „Do nábytku sme sa púšťali len príležitostne. Vďaka manželkinmu nadšeniu pre novú vec som na nový projekt dostal chuť aj ja,“ hovorí s úsmevom Jaroš.
Nie len tak hocijaký nábytok
Inovácia spočíva aj v tom, že nemá ísť len o ďalší detský nábytok na trhu, ale originálny regionálny produkt. „Nechcem zatiaľ ešte prezrádzať veľa detailov, ale zámer súvisí s Tatrami,“ hovorí Jaroš. Dobiedzame, či napríklad aj tatranskými motívmi na nábytku? Prikyvuje, že áno.
Jasný zámer bol teda na stole a v Menguse sa pustili do procesu vybavovania žiadosti o príspevok v rámci výzvy. „Začali sme sedeniami v kancelárii MAS, kde nás prvotne nasmerovali, akým smerom ísť, ako to všetko uchopiť,“ vysvetľuje Jaroslav.
„Papierovú robotu dajte profesionálom“
A razom dodáva prvé veľké odporúčanie. Samotnú žiadosť dal spracovať externistom. Profesionálom, ktorý sa venujú eurofondom. „Ja viem ako ohobľovať dosku, ale pustiť sa do štúdia metodických príručiek, kde každá hviezdička pod čiarou, či poznámka znamená neraz nový zložitý postup, by som považoval za veľmi neefektívne využitie svojho času. Preto som úlohu vypracovania žiadosti zveril profesionálom, na trhu ich je viacero,“ hovorí.
Takýto postup odporúča každému podnikateľovi , ktorý sa v minulosti profesionálne nevenoval eurofondom. Obzvlášť vzhľadom na stále administratívne náročný proces podávania žiadostí. V Menguse išlo o prvý fondový projekt, o ktorý sa uchádzali. „Ak nerátam známe dotácie z úradu práce na vytvorenie pracovného miesta,“ dodáva.
Naozaj viacnásobná kontrola
Ak by ste chceli uhádnuť, čo Jaroslava v celom procese najviac prekvapilo, nebude to vôbec ťažké. Administratívnu náročnosť procesov podávania a hodnotenia žiadostí sme na našom webe rozoberali už viackrát.
Kontrolovali piati
Už len taká kontrola žiadosti. Jaroša prekvapilo, na koľkokrát ju musel podstúpiť.
„Najskôr našu žiadosť kontrolovala kancelária MAS, potom prvý hodnotiteľ, potom druhý hodnotiteľ, potom ľudia na riadiacom orgáne v Bratislave. A potom ju mal už len podpísať príslušný úradník a ten tam našiel otáznik, či sú pri našom projekte nábytku dostatočne splnené podmienky regionálneho produktu, tak sme pre neho ešte dopĺňali nejaké informácie,“ spomína Jaroš.
Ten zdôrazňuje, že potrebu kontroly chápe a rozumie jej. „Avšak nie celkom tomu, prečo má byť takto viacstupňová, ako keby som žiadal o dotáciu v miliónoch eur na nejaký megaprojekt,“ zamýšľa sa.
Časový súčet: Pol rok + rok
Problém takýchto zdržaní vidí z praktického hľadiska najmä v naťahovaní času. Príprava žiadosti zabrala polrok, jej hodnotenie zase celý rok.
„V reálnom živote sa za taký čas môže zmeniť situácia na trhu, s podnikateľským nápadom vás môžu predbehnúť konkurenti, myšlienka zostarnúť a podobne, preto je v podnikaní rýchlosť dôležitá,“ vysvetľuje.
Druhé odporúčanie
Z tohto dáva podnikateľom pod Tatrami ďalšie odporúčanie a postreh. „Fondové výzvy sa hodia skôr na nejaký projekt, ktorý vo firme tvorí nejakú nadstavbu, novinku, alebo časovo nesúri. Ak by išlo o investíciu do bežnej hlavnej prevádzky, kde niečo potrebujete na chod firmy urgentne, tam by som touto cestou podpory z fondov nešiel,“ spresňuje.
Nedal sa odradiť, volal do Bratislavy
Jaroslav ale nemá v povahe sa vzdávať, alebo nad niečím len tak vyplakávať. Radšej koná. Preto, keď sa objavili časové zdržania, úradníkov v Bratislave neváhal kontaktovať. „Neviem, či mali moje telefonáty na zrýchlenie nakoniec nejaký vplyv, ale aspoň som im ukázal, že o projekt mám reálny veľký záujem,“ povedal.
Nový stroj rozširuje možnosti
Načo sa konkrétne chystá Jaroslav použiť približne 35-tisícový príspevok z výzvy? Na zaobstaranie modernej technológie, stolárskeho stroja najnovšej generácie.
„Ak dnes s mojími strojmi mi ohobľovanie dosky z každej strany trvá hodinu, keď každú musím vkladať nanovo a nový stroj mi ohobľuje všetky strany naraz a s oblúčikmi za desať minúť, ide o veľké ušetrenie času a práce,“ zreteľne vysvetľuje benefity investície.
Nehovoriac o tom, že jeho stolárske stroje z roku 1983, okrem morálneho opotrebenia majú aj väčšiu spotrebu energie.
Manželka dizajn, on technické prevedenie
Úlohy v zámere detského nábytku majú rozdelené s manželkou. „Tá prichádza s nápadmi dizajnu, výberom farieb, ja zhodnotím, čo a ako je technicky možné,“ hovorí.
Pri predaji a marketingu plánujú využívať sociálne siete. „Ak si nejakí rodičia malého dieťaťa kúpia pekný originálny nábytok, je pravdepodobné, že sa pochvália aj svojím známym, rodine a tak o nábytok prejavia záujem ďalší,“ hovorí.
Nakoniec je to stará pravda. Skúsenosť a šírenie správ z úst do úst vzbudzuje najväčšiu dôveru.
Drevo vidí úplne všade
Popri manželkiných nápadoch zbiera inšpirácie takmer všade. „Je to už možno profesionálna deformácia, ale aj teraz pri našom rozhovore pozerám tu na drevené zábradlie, že by mohlo byť aj tak a tak. Veľmi ma inšpirujú tiež nábytkári v Česku, majú dobré nápady a riešenia,“ dodáva.
„Už o výzvach viem oveľa viac“
A či by sa pustil ešte do nejakej žiadosti z výziev? „Tento proces pri podávaní žiadosti ma veľa naučil a s informáciami a skúsenosťami, ktoré som získal, by to určite už išlo ľahšie,“ hovorí. Teda áno, ak sa nejaká zaujímavá výzva objaví, pozrie sa na ňu.
My v MAS Pro Tatry zároveň veríme, že sľuby sa naplnia a postupne dôjde k zjednodušovaniu procesov, tak ako je na tom celospoločenská zhoda a objednávka.
Rodinnej firme Jarošovcov držíme v projekte palce. Dúfame, že čím skôr uvidíme prvé kusy ich detského nábytku 🙂