Jedna výzva je určená pre podnikateľov v cestovnom ruchu na území našej MAS, druhá pre naše členské obce. Prinášame základné informácie.

Obe výzvy sme vyhlásili predminulý piatok 6. septembra. Ich uzávierka, teda dátum, dokedy možno podávať žiadosti o nenávratný finančný príspevok, je pre obe schémy 5. novembra. Žiadatelia tak majú na prípravu žiadosti dva mesiace.

Poďme si výzvy v krátkosti predstaviť.

„6.4 pre podnikateľov“

Výzva MAS v rámci podopatrenia 6.4 PRV SR s podtitulom „Podpora na investície do vytvárania a rozvoja nepoľnohospodárskych činností“ je určená malým a stredným podnikateľom.

Právna forma, či ste živnostník, alebo majiteľ obchodnej spoločnosti, vrátane najpopulárnejšej s.r.o., nie je rozhodujúca. Podnikateľ však musí podnikať na území jednej z členských obcí MAS Pro Tatry. Aktuálne sú nimi v geografickom poradí od západu po východ mesto Vysoké Tatry, Štrba, Liptovská Teplička, Svit, Poprad, Štôla, Mengusovce, Batizovce, Gerlachov, Nová Lesná, Veľký Slavkov, Mlynica, Stará Lesná, Veľká Lomnica a Mlynčeky.

219-tisíc pre podnikateľov

V tejto aktuálne vyhlásenej výzve je pre podnikateľov alokovaných
219 531,21 eur. Maximálna možná žiadaná suma dotácie na jeden projekt činí 100-tisíc eur, spoluúčasť podnikateľa je potom 15% hodnoty projektu. Spôsob platby je refundácia, ľudovo povedané, peniaze sa žiadateľovi dotácie preplatia po realizácii projektu.

Desiatkam aktérov v Tatrách a pod Tatrami ide o to isté, aby sa ľudia u nás dobre cítili. Snímka z festivalu Výšiny 2024.

Vzdelávanie a konferencie

Účelom investičného zámeru v rámci výzvy môžu byť činnosti spojené s vidieckym cestovným ruchom a agroturistikou. Mali by byť zamerané na vytváranie podmienok pre rekreačné a relaxačné činnosti, vrátane poskytovania vzdelávania a vytvorenia konferenčných priestorov.

Oprávnená je aj výstavba nových ubytovacích zariadení, ich rekonštrukcia, ale aj modernizácia existujúcich ubytovacích priestorov, ak majú kapacitu od 5 do 30 lôžok.

Doplnkové služby

Dotáciou z výzvy možno podporiť aj výstavbu a rekonštrukciu, či modernizáciu doplnkových relaxačných a rekreačných zariadení v nadväznosti na existujúcu ubytovaciu prevádzku, tento raz už bez kapacitného lôžkového obmedzenia, ako napríklad wellness, športové relaxačné ihrisko, sauna, krb, bazén a podobne.

Fotografie so stavebnými prácami nepredstavujú realizáciu žiadneho konkrétneho projektu podporeného z MAS, ide o ilustračné snímky.

Kaviareň nie

Od potencionálnych žiadateľov sme obdržali dopyty, či možno v rámci relaxačných činností pristaviť samostatnú kaviareň. Z hľadiska metodiky tejto výzvy z Programu rozvoja vidieka SR, v tomto zmysle kaviareň nepatrí k prvkom určeným pre relax, ale k pohostinským zariadeniam. Kompletné vymedzenie účelu, na ktorý možno žiadať nenávratné finančné príspevky, nájdete v oficiálnom znení výzvy, vrátane príloh na našom webovom sídle, v sekcii výzvy PRV.

Nové projekty pre obce

Druhá vyhlásená výzva MAS v rámci podopatrenia 7.2 PRV je určená pre naše členské obce a mestá. Účel našepkáva jej oficiálny názov: „Podpora na investície do vytvárania, zlepšovania, alebo rozširovania všetkých druhov infraštruktúr malých rozmerov, vrátane investícií do energie z obnoviteľných zdrojov a úspor energie.“

Cestovný ruch, hlavný „priemysel“ pod Tatrami.
Riaditeľka Združenia cestovného ruchu Vysoké Tatry Lenka Potočná našej „maske“ viackrát podala pomocnú ruku. Napríklad sprostredkovaním informácií o našich výzvach členom združenia, ďakujeme 🙂

350-tisíc pre samosprávu

Pre žiadateľov z radov obcí máme v rámci výzvy na nenávratné dotácie pripravených 349 857,50 eur. Na aké projekty presne sa obce rozhodnú žiadať, ešte uvidíme, podľa záujmu o konzultácie v našej kancelárii tipujeme, že záujem o financie z ich strany bude.

Od ciest, lavičiek, námestí po kanalizácie

Žiadať o dotáciu v rámci výzvy možno okrem iného napríklad na výstavbu a rekonštrukciu miestnych komunikácií, lávok a mostov, chodníkov, záchytných parkovísk, parkov, autobusových zastávok.

Obce môžu tiež upraviť svoje verejné priestranstvá o rôzne prvky ako lavičky, informačné tabule, bicyklové stojany, verejné hodiny a podobne. Výzva vie podporiť i technické zlepšenia takzvanej zelenej infraštruktúry, ako sú kanalizácie, vodovody, odvodňovacie kanály a drenáže.

Toľko k výzve pre obce. S nimi ako našimi členmi komunikujeme na pravidelnej báze, tento informačný článok je určený najmä pre podnikateľov. Napadlo nás preto zodpovedať niekoľko otázok, ktoré by mohli byť nejasné.

Sú dva mesiace, počas ktorých môžem pripraviť a podať žiadosť, dostatočný čas?

Pri našej komunikácii s verejnosťou z územia našej MAS sme viackrát zdôrazňovali, že výzva sa hodí pre podnikateľov, ktorí už majú vymyslený a pripravený projekt v štádiu stavebného povolenia. V takom prípade dva mesiace postačujú.

Jeden príklad za všetky. Jeden podnikateľ so svojím projektom wellnessu pre penzión zadal vypracovanie žiadosti externým odborníkom, ktorí mu ju pripravili za jeden víkend.

Predsa len, nebolo dobré komunikovať napríklad tento informačný článok s väčším predstihom?

Z mnohých hľadísk áno, rozhodli sme sa ale pre tento postup z troch dôvodov 🙂

A)
Výzvu vieme vyhlásiť až po schválení riadiacim orgánom, v tomto prípade je ním PPA. K schváleniu došlo tesne pred vyhlásením výzvy. Nechceme informovať o niečom, čo nie je schválené, čo nie je ešte na 100% isté.

B)
V decembri minulého roku sme zorganizovali informačné stretnutie pre podnikateľov o pripravovanej výzve. Malo relatívne veľkú publicitu a účasť, informácie sa šírili aj ďalej z úst do úst, cez sociálne siete a emaily našich partnerov.

E)
Ide o ďalšie kolo tej istej výzvy z pôvodne väčšieho balíka alokovaných zdrojov, čo je ďalší faktor, ktorý prispieva k známosti tejto eurofondovej možnosti pre podnikateľov.

D)
Stále platí, ak sa aj teraz nejaký podnikateľ dozvie o možnostiach výzvy prvýkrát a má pripravený projekt, vypracovať žiadosť za dva mesiace je dostatočný čas aj s rezervou.

Bude ešte podobná výzva pre podnikateľov v budúcnosti?
V tomto končiacom sa programovacom období už nie. Aké výzvy, s akým konkrétnym zameraním budú v ďalšom programovacom období, zatiaľ nevieme. Vylúčiť, ani potvrdiť sa v tomto momente nič nedá.

Dve myšlienky na záver

Radi by sme povedali, že podnikateľom v cestovnom ruchu, hoc nepriamo, pomáhajú aj výzvy určené pre obce. Ak obec zrekonštruuje napríklad autobusovú zastávku, dokonca dizajnovo kreatívne, ako to urobila Nová Lesná so svojou tatranskou ihlou (na snímke), zvýši sa atraktivita miesta aj pre turistov, rozumej klientov podnikateľov, pôsobiacich v turizme.

Aj my cítime výsledky

Aj v tomto prípade sa najviac tešíme na budúce realizované projekty. „Často i my sami pracovníci z kancelárie v bežnom živote nakoniec využijeme novú zastávku, cyklochodník, chodník, vďaka novému prístrešku na zastávke nezmokneme. Veríme, že tieto malé krôčiky v podobe ďalších nových projektov, ak v nichl budeme pokračovať, zlepšia kvalitu života na území našej MAS,“ hovorí manažér MAS Pro Tatry Ladislav Sisák (na snímke).

Ak vám informácie z tohto článku pomohli, sme radi. Ak potrebujete vedieť viac, ako vždy, kontaktujte prosím kanceláriu. Konzultácie s potencionálnymi žiadateľmi o dotácie sú jedna z náplní našej práce.