Pre podnikateľov pod Tatrami sme práve vyhlásili eurofondovú výzvu na podporu ich malých investičných projektov. Prinášame podrobnosti.

V balíku čaká 220-tisíc eur

MAS Pro Tatry začala nový rok vyhlásením „Výzvy MAS v rámci podopatrenia 6.4 PRV SR“. Kliknutím na odkaz sa dostanete k jej plnému zneniu. Určená je malým a stredným podnikateľom v turizme, ktorí pôsobia na území našej MAS. Teda v katastroch 15-ich členských obcí a miest z okresov Poprad a Kežmarok (Batizovce, Gerlachov, Mengusovce, Mlynčeky, Mlynica, Nová Lesná, Poprad, Stará Lesná, Svit, Štôla, Štrba, Liptovská Teplička, Veľká Lomnica, Veľký Slavkov, Vysoké Tatry).

Posledná možnosť

Na rozdelenie medzi viaceré investičné projekty, ktoré môžu posunúť dopredu podnikanie tatranských živnostníkov a firiem, tentoraz čaká balík v hodnote 220-tisíc eur. V tomto, pomaly sa končiacom a kvôli Covidu predĺženom programovacom období ide o poslednú možnosť využiť túto špecializovanú schému, určenú pre cestovný ruch.

Začiatok pribrzdil Covid

Spomínaných 220-tisíc tvoria prostriedky, ktoré sa v rámci schémy 6.4 nevyčerpali v minulých troch rokoch. Hoci je cestovný ruch v našom regióne tým hlavným „priemyslom a službou“, čerpanie zo začiatku pribrzdila pandémia Covidu. Jej vypuknutie akoby náročky časovo kolidovalo s obdobím, keď sme začali vyhlasovať prvé kolá tejto, dnes už v Tatrách aj celkom známej výzvy 6.4.

„Hoci podmienky v nej sú podľa nás nastavené celkom zaujímavo a investovať, vynovovať a vylepšovať ponuku pre klientov sa väčšinou oplatí, Covid všetko zmenil,“ spomína manažér kancelárie MAS Pro Tatry Ladislav Sisák. Podnikatelia nenávratné finančné príspevky na ich investície do svojho podnikania jednoducho nečerpali.

Iné starosti

Podľa Sisáka sa tomu nedá vôbec čudovať, veď cestovný ruch bol v čase lockdownov a zákazov cestovať jedným z najviac postihnutých odvetví. „Podnikatelia zachraňovali svoje prevádzky, často boli nútení prepúšťať zamestancov, aby vôbec prežili, šetriť, či brať si úvery. Za takýchto podmienok stopnúť plánované investície býva jedno z prvých opatrení,“ pokračuje Sisák.

Jakubková lúka v Novom Smokovci, jedna zo zimných ponúk Vysokých Tatier.

Návrat do normálu bol postupný

Aj keď už pandémia konečne ustúpila, chuť znova investovať prichádzala postupne. Pri udalostiach týchto rozmerov platí istá zotrvačnosť. „Nie je to tak, že vláda vyhlási koniec obmedzení a hneď na druhý deň z večera na ráno je všetko ako predtým, teda že podnikatelia ihneď obnovia investičné aktivity. Záujem žiadať o nenávratné finančné prostriedky sa rozbiehal pomaly, tak, ako sa sektoru darilo postupne pozviechať sa,“ pripomína Sisák.

Parkoviská. Pre profesionálov v tatranskom cestovnom ruchu sú aj lacným a rýchlym nástrojom monitorovania aktuálneho počtu návštevníkov v danom období.

Mnohí sa chopili šance

Našťastie, dnes sme už inde. Hoci svet celkom bez problémov nebude nikdy, to, že lockdowny už neriešime, sa odrazilo aj na záujme o túto schému 6.4 zo strany podnikateľov. Do konca minulého roku bolo podaných 7 žiadostí v približnej hodnote 680-tisíc eur, mnohé projekty sú už v realizácii. Jeden podnikateľ z Tatranskej Lomnice sa napríklad vo svojom penzióne rozhodol vybudovať wellness, jeho kolega zo Starej Lesnej vonkajšiu vírivku, ďalší podnikateľ z tej istej obce svoj penzión modernizuje, firma z Veľkej Lomnice využila výzvu na pomoc pri stavbe nového zariadenia, podnikateľ na námestí v Poprade vďaka výzve MAS buduje vo svojom ubytovacom zariadení relaxačný kútik.

Potočná: Príležitosť sme privítali

Fakt, že podnikatelia v cestovom ruchu túto príležitosť z MAS zaregistrovali, potvrdzuje riaditeľka Združenia cestovného ruchu Vysoké Tatry Lenka Potočná (na snímke). Združenie je stavovsko-marketingová organizácia, združujúca rôzne subjekty pôsobiace v turizme vrátane podnikateľov.

Trend je rozširovať služby

Podľa Potočnej v turistickom fachu panuje relatívne silná konkurencia, a preto každá investícia sa počíta: „Niekedy ste mali na rezervačných portáloch typu Booking, či Airbnb uvedené základné doplnkové služby a možnosti, ako sú parkovisko, alebo bezplatné wifi. Tento zoznam sa však časom rozširuje o ďalšie a ďalšie položky.“ Ak si turista vyberá, kde sa ubytuje, práve doplnkové služby ako wellness, sauna, fitnesscentrum, detský kútik, či ihrisko môžu u časti klientov rozhodnúť prikloniť sa na stranu konkrétneho ubytovateľa.

Zaujali ju číselné intervaly

Riaditeľka Potočná oceňuje aj finančné nastavenie výzvy, konkrétne to, že možno žiadať o relatívne malé sumy. „Nedávno sme boli na prezentácii iného cezhraničného eurofondového programu, kde bola minimálna čiastka príspevku okolo 200-tisíc eur. Pri spoluúčasti 8-12% je to pre malých podnikateľov s menším obratom neprístupný program, pokiaľ nemajú ďalších partnerov,“ hovorí. Pri 6.4 z MAS Pro Tatry je maximum príspevku 100-tisíc eur, môžete ale žiadať i 40, 30 alebo 20-tisíc eur. Inými slovami, môžu ho využiť aj podnikatelia s menším ročným obratom.

Ilustračná snímka. Aj cestovný ruch je o neustálych investíciách, rekonštrukcii, obnovovaní, stavebných úpravách. Niekedy treba aj búrať, aby vyrástlo niečo nové.

Koľkí podnikatelia majú šancu?

Ak máme posledných 220-tisíc eur z pôvodne 900-tisícového balíka, koľkí podnikatelia môžu získať príspevok, ak v žiadosti splnia podmienky výzvy (účel investície a podobne)? „Záleží, o aké sumy budú žiadať. Ak pôjde o viac 30-tisícových projektov, môžeme hovoriť o zapojení 7-ich podnikateľov, ak o 100-tisícové, tak o dvoch,“ vysvetľuje manažér Sisák.

Vodné delo vyrába umelý technický sneh, aby sa v bežeckom areáli v Tatranskej Lomnici mohlo športovať a tráviť voľný dovolenkový čas aj v zime bez snehu, akou je táto teraz. Keď sa objavia problémy, cestovný ruch je aj o invencii, vzájomnej pomoci podnikateľov, regiónu, štátu a samosprávy.

Skúsenosť však hovorí, že ….

To hlavné, čo chceme touto úvahou povedať, je ale niečo iné. Na konzultáciách totiž často od potencionálnych uchádzačov dostávame otázku, aký je záujem o výzvu: Oplatí sa mi písať žiadosť a merať ešte raz cestu do kancelárie? Naše odporúčanie je jednoznačné. Nerobte takéto predpovede a výpočty pravdepodobnosti, vôbec sa nad tým nezamýšľajte, možný počet žiadateľov a prognózy tohto typu neberte do úvahy.

Lebo ….

Takéto úvahy a predpovede v praxi vôbec nevychádzajú. „Raz sme pri jednom kole výzvy 7.2 tipovali záujem 10 obcí, prihlásili sa dve. Naopak pri inej výzve 7.4 sme na základe konzultácií čakali menší záujem a prihlásilo sa ich deväť,“ spresňuje Sisák. Jednoducho, počet uchádzačov o balík prostriedkov z danej výzvy sa nedá predpovedať, preto ak máte v pláne svoj projekt, podajte si žiadosť.

Zmysel eurofondov. Mesto Vysoké Tatry zavedením obnoviteľných zdrojov a tepelných čerpadiel na radnici dnes šetrí až 70% predošlých faktúr za energie a svojou troškou brzdí klimatickú zmenu. Polmiliónovú investíciu by samo z rozpočtu pravdepodobne neutiahlo. Fondová podpora pomáha takzvaným „first adopters“ pionierom a tak pomáha všetkým.

Ešte jedna dobrá správa

Pre potencionálnych žiadateľov máme ešte jednu dobrú správu. Aj v tejto rubrike nášho webu „Aktuality“ často rozoberáme problém administratívnej náročnosti posudzovania žiadostí a procesov v manažovaní eurofondových výziev na Slovensku. Ukazuje sa, že veci sa pomaly, ale predsa zlepšujú. Najväčšie prekážky tohto typu, ktoré boli prítomné ešte v prvých kolách tejto výzvy 6.4, sa podarilo odstrániť.

Jeden príklad za všetky

Ako príklad môžeme uviesť podmienku výzvy zapísať si predmet podnikania v cestovnom ruchu do živnostenského a obchodného registra až po vyhlásení danej výzvy. „Išlo až o absurdnú podmienku, lebo v Tatrách takmer všetci podnikajú v cestovom ruchu a ak je predmetom výzvy i modernizácia a vylepšovanie už existujúcich turistických zariadení, o to viac bola nelogická,“ hovorí manažér Sisák.

V praxi vtedy žiadatelia našli riešenie. Zakladali si druhú živnosť, spoločnosť. Hoci to bolo legálne, zbytočne im to bralo čas, navyšovalo náklady a komplikovalo podnikanie. Aj preto sme členom Národnej siete MAS. V nej presne takéto problémy aplikačnej praxe jednotlivé MAS zhromažďujú a vyhodnocujú, aby Národná sieť potom mohla rokovať s ministerstvami a inými štátnymi agentúrami o ich náprave.

Ďalšie informácie a podrobnosti

Späť k aktuálnej výzve. Ak sa chcete dozvedieť viac, odporúčame vám prečítať si dva články, ktoré vás uvedú do problematiky a pomôžu zorientovať sa, na aký účel a za akých podmienok možno žiadať o nenávratný finančný príspevok.

protatry.sk/eurofondove-vyzvy-pre-podnikatelov/

protatry.sk/tatry-pre-podnikatelov/

Potom odporúčame preštudovať si plné oficiálne znenie vyhlásenej výzvy 6.4 s prílohami, ktoré si stiahnete z nášho webu.

Po týchto dvoch krokoch v prípade nejasností odporúčame konzultovať s našou kanceláriou MAS pro Tatry, kontakty nájdete tu.

Tím kancelárie MAS Pro Tatry, pripravení konzultovať. Takýto pohľad zažijete pri vstupe do našej kancelárie v Tatranskej Lomnici.