Malá jesenná návratka k letu. Aj tento rok sme mali svoj stánok na Agrokomplexe. Podujatie odporúčame ľuďom spod Tatier, či už ako divákom v rámci rodinného výletu, ale aj firmám, obciam a spolkom ako vystavovateľom. V článku vysvetľujeme prečo, a tiež to, ako vieme podať pomocnú ruku.
Tu pod Tatrami máme o výstave Agrokomplex trocha mylnú predstavu. Že je to akási úzko zameraná výstava pre farmárov, že uvidíme na nej vystavené len traktory. Ak nie som poľnohospodár, nemá veľký zmysel zamieriť do Nitry.
Od škôlkárov po dôchodcov
Nuž, nič nemôže byť ďalej od pravdy. „Na Agrokomplexe stretnete návštevníkov vskutku každého veku. Od malých detí v kočíkoch, áno, chodí tam veľa mladých rodín, po dôchodcovské páry, či skupiny kamarátov,“ hovorí manažér kancelárie MAS Pro Tatry Ladislav Sisák (na snímke s kolegyňou Komárovou z MAS Miloj Spiš), ktorý MAS tento rok osobne reprezentoval vo výstavnom stánku.
Nielen pre farmárov, ani zďaleka
Predstavu, že na výstave Agrokomplex uvidíte len farmársku techniku, Laco označuje za skreslenú: „Áno, samozrejme, aj tú, ale aj mnoho iného z rôznych oblastí života. S poľnohospodárstvom a potravinami je jednoducho spojené menším, či väčším oblúkom mnoho vecí.“
Laca a Mariany Malecovej z našej partnerskej MAS Miloj Spiš sme sa opýtali, čo ich zaujalo na 49. ročníku výstavy. Získate tak celkom vernú predstavu, čo sa dá v Nitre v auguste na výstavisku vidieť a zažiť.
Nečakaný výlet do detstva
Laco sa napríklad ako keby strojom času dostal do svojich detských rokov. „Zaujal ma nákladiak Tatry 148. Bola tak dokonale zrekonštruovaná, že hádam ani ako nová z továrne tak nemohla vyzerať. Budem úprimný, mňa to úplne nadchlo,“ vyznáva sa.
Kuchyňa 21. storočia
Ďalej spomína prezentáciu kuchyne a jedálne 21. storočia: „Zaujala ma jednoduchosť, rýchlosť prípravy a varenia, keď nie je potrebné manipulovať hrncami. Celý systém riadi akýsi program, všetko je nastavené. Napríklad kuchárka nemusí podľa svojho gusta znova rozhodovať, koľko pridá soli, toho, či onoho. To šetrí suroviny, energiu, čas prípravy a čas kuchárov.“
Laca k tomuto názoru presvedčila aj ochutnávka jedla z tejto kuchyne (na snímke). Pripúšťa, že tento jeho postreh sa možno nebude každému páčiť. Podľa neho však to, že by autentickému kuchárskemu umeniu hrozil zánik a nahradenie strojmi, vôbec nehrozí. Ide len o účel použitia, iné je mať každodenný obed v jedálni počas obednej prestávky v práci a iné ísť do reštaurácie za výnimočným gurmánskym zážitkom.
Rozprávkové pralinky
Laco a Mariana sa sústredili aj na prezentácie „naživo“ rôznych remeselníkov. „Stále ma zaujme tá ich šikovnosť, kreativita, jemná práca, trpezlivosť. To ich videnie, ako dokážu premeniť drevo, kožu, hlinu, prúty na niečo krásne,“ hovorí Laco.
Najviac slov stratili tentoraz o pralinkách od cukrárov z OZ Podhorany. „Leskli sa ako diamanty vďaka tej povrchovej poleve, vyzerali ako polodrahokam. Niečo nádherné nielen pre oko, ale aj chutné,“ opisuje svoj zážitok Mariana Malecová.
Ako pomáhajú obciam a regiónu MAS-ky
Tu pomaly prechádzame k nášmu stánku, ktorý sme zdieľali práve s MAS Miloj Spiš. Čo sme vystavovali a ukazovali návštevníkom?
„Okrem iného na príkladoch dobrej praxe a našich realizovaných projektoch pod Tatrami sme ľuďom vysvetľovali, čo robia MAS-ky, ako sa dá malými regionálnymi eurofondovými schémami zlepšiť život v obciach. Objasňovali sme mechanizmy a princípy, ako tento proces funguje, od vyjasnenia nápadu a zámeru, až po vypracovanie žiadosti, podanie, hodnotenie, vyplácanie dotácie,“ pokračuje Ladislav.
Zaujímavé je, že hoci sme to všetko vysvetľovali na príkladoch z územia našej MAS, úžitok z toho mali obyvatelia všetkých kútov krajiny, kde pôsobia iné MAS-ky. Či sa u nás pristavil niekto z Vráblov, z Čadce, či Sobraniec, malo to pre neho význam. To si našťastie iba nemyslíme, to nám návštevníci stánku povedali.
Možnosť máte aj vy!
Okrem vysvetľovania, ako fungujú naše fondové výzvy MAS, sme propagovali aj niektorých našich členov, ktorí reagovali na našu ponuku mať možnosť byť v stánku prítomní. Prezentačné materiály nám dali mesto Vysoké Tatry, obce Veľká Lomnica a Nová Lesná, časopis o Tatrách Modrá Lanovka, atď.
Chceme na tomto mieste zdôrazniť túto možnosť i pre ďalšie ročníky. Ak je to tématicky v súlade s výstavou, v našom stánku môžeme prezentovať aj vašu činnosť, regionálny výrobok, obec, miesto. Poplatky za možnosť vystavovať na Agrokomplexe sú pomerne veľké, s nami môžete vyskúšať byť v Nitre prítomní bezplatne. Veríme, že budúci ročník bude ešte väčší záujem tak od obcí, členov z radov podnikateľov, či nečlenov priateľov MAS z nášho územia.
Vypočujeme si rôzne príbehy
Byť 10 hodín v stánku, prezentovať činnosť a región MAS, ako asi tušíte, nie je žiadna nuda. Naopak, celkom zaujímavá životná skúsenosť. Ľudia sa pristavujú, mnohí z nich sa veľa pýtajú, sú aj takí, ktorí nám sami začnú rozprávať svoje životné príbehy. Je to nielen zaujímavé, ale neraz aj ľudsky dojemné.
Ide napríklad o ľudí, ktorí v Tatrách prežili časť detstva, hoc len na krátkych školských výletoch. „Keď videli naše materiály, názov a logo s Tatrami, zrazu začali spomínať, ako boli u nás v škole v prírode, detskom tábore a k tomu spontánne pridávali ďalšie spomienky na toto obdobie života,“ spresňuje Mariana. Druhou skupinou sú ľudia, ktorí z Tatier pochádzajú a presťahovali sa do iných kútov Slovenska. „Tí keď vidia náš tatranský stánok, sa tiež rozprávajú a začnú spomínať a pýtať sa, čo doma nové,“ dopĺňa Laco.
50 rokov Agrokomplexu
Čo nás ešte zaujalo na výstave? Mariana spomína napríklad expozíciu k 50. výročiu otvorenia areálu Agrokomplex. „Organizátori sa snažili prezentovať toto jubileum aj rôznymi dobovými predmetmi, filmami, hudbou, čím nám znova akoby umožnili cestovať v čase,“ hovorí Mariana.
Kvety a zvieratá
Marianu, ako poľnohospodársku inžinierku s titulom práve z nitrianskej univerzity zaujali aj vyslovene „agročasti“ výstavy. Ako na prvé miesto išla tradične na expozíciu pestovateľov kvetov. „Milujem kvety, rada chodím do tejto časti, tu je aj nemožné, že by si človek niečo nekúpil a nedoniesol domov,“ smeje sa.
Jej kamarátka zase rada chodí do živočíšnej expozície, minulý rok jej dominovali živé kone, tentoraz bol hlavnou témou plemenný hovädzí dobytok. „Mohli sme vidieť ale aj živé kozy, husi, ovce. Mnohé rodiny sa pri nich pristavovali, fotili sa,“ pokračuje v opise atmosféry podujatia Mariana.
Návštevníci výstavy si zvyknú domov odnášať aj rôzne regionálne potravinárske špecialitky, či bioplody zo záhrad a polí.
Mamutí kombajn
Marianu zaujal tiež obrovský kombajn a drony. Už jeho predajná cena 700-tisíc eur napovedá, o aký stroj ide. Farmár získa úžitok a môže vsádzať na efektivitu. „Po rozložení ramien dokáže obsluhovať plochu troch asfaltových ciest,“ načrtáva pokrok v poľnohospodárskej technike.
Dalo by sa pokračovať ďalej. Dúfame, že ak ste náhodou na Agrokomplexe ešte nikdy neboli, pomohli sme vám vytvoriť si hrubú predstavu, aká atmosféra a témy vás tam čakajú. Nemusíte byť vôbec profesionálnym, či amatérskym farmárom, aby vás slávne podujatie zaujalo. Opäť pripomíname smerom k budúcim ročníkom Agrokomplexu, MAS Tatry je pripravená pomôcť s prezentáciou vašej činnosti, či produktov v našom tatransko-spišskom stánku.
Mediálne povinnosti
Pochválime sa perličkou na záver. Tentoraz sme čelili aj silnému mediálnemu záujmu. Rozhovor s nami robilo Rádio Lumen, náš stánok si fotil portál Poľnoinfo.sk. Stretli sme aj štáb Farmárskej revue, do jej programu sa dostaneme hádam nabudúce 🙂