Zrýchliť a zjednodušiť čerpanie eurofondov v gescii MAS chce pomôcť aj takzvané Desatoro. Pristavili sme sa pri bode č. 9, kde vidíme pár problematických otáznikov.
Písali sme o tom aj pred mesiacom v článku “Ak zjednodušíme systém ITMS, urýchlime realizáciu projektov.” Systém riadenia eurofondov, ktoré v regiónoch manažujú miestne akčné skupiny (MAS), je na Slovensku pomalý a komplikovaný.
Najhorší dôsledok tohto je, že Slováci tak zbytočne prichádzajú o kvalitné projekty na vidieku, ktoré sa často ani neuskutočnia a ktoré by im inak skvalitnili život.
Rakúšania a Česi to vedia
„Pozrime sa do Rakúska, alebo Česka. Z minulého programovacieho obdobia 2014-2020 tam vidíme veľa dobre realizovaných a užitočných projektov, pričom dnes už kreslia a pripravujú projekty z nového obdobia 2021-2027. My sme ale pri príprave v novom období v bode 0 a nemáme dokončené projekty ani zo starého,“ objasňuje jadro problému šéf našej kancelárie MAS Pro Tatry Ladislav Sisák.
Iniciatívy, ktorá by viedla k zrýchleniu realizácie a riadenia výziev, sa chopila Národná sieť MAS. V nej sa združujú približne dve tretiny slovenských MAS.
Receptom je Desatoro opatrení
Aby dala veci do pohybu, Národná sieť vypracovala takzvané Desatoro opatrení pre Leader 2021+. Každý bod predstavuje zásadné opatrenie, vedúce k zrýchleniu riadenia projektov. Inými slovami, desatoro má pomôcť k tomu, aby sme mali výsledky podobné ako napríklad Česi a Rakúšania.
Kompletné znenie / scan desatora si môžete stiahnuť tu.
Desatoro podporujeme, ale ….
Naša MAS Pro Tatry sa s desatorom viac-menej stotožňuje.
Až na jeden jeho bod. Konkrétne číslo 9., kde máme súbor zásadných pripomienok. Pripomienky sme predostreli pri schvaľovaní. Hoci sme s nimi neuspeli, veríme, že má význam aj naďalej o nich verejne debatovať.
V čom vidíme v bode 9 problémy?
Vysvetlime si ich po poriadku. Deviatka z desatora navrhuje pri výpočte finančnej alokácie pre jednotlivé MAS zohľadniť tri kritériá.
Ten má mať váhu pri výpočtoch až 50%. Avšak!
1. Počet obyvateľov na území MAS.
„Ak máme dve pekné dedinky, jednu s 900 a druhú so 120 obyvateľmi, prečo máme automaticky preferovať len tú väčšiu, ak aj v tej malej môžu žiť šikovní ľudia s veľkým potenciálom na rozvoj?“ argumentuje náš manažér Laco Sisák.
Vďaka Popradu a Svitu má pritom naša MAS Pro Tatry veľa obyvateľov. Pre nás by bolo takto stanovené kritérium len výhodné. Chceme ale spravodlivý systém, ktorý má zmysel pre všetkých.
2. Počet obcí v MAS
Analogicky ako pri prvom bode nevidíme dôvod zvýhodňovať ani MAS s väčším počtom členských obcí. Veď aj menšie MAS vedia byť životaschopné a prichádzať s dobrými projektami. Bod č.9 však navrhuje počet obcí v MAS zvýhodniť váhou 35 %.
Ani tu nemyslíme na seba. MAS Pro Tatry s 15 členmi z radov samosprávy by takto nastavený bod č.9 z desatora znova len pomohol.
„Nevidíme ekonomickú logiku“
To isté sa týka i tretej pripomienky, rozlohy územia MAS. Desatoro ju pri váhe 15% chce pri výpočte alokácie pre jednotlivé MAS brať do úvahy spôsobom, čím väčšie územie, tým viac eur.
„Pritom celkový balík peňazí pre slovenské MAS pokrýva celú rozlohu Slovenska, o to viac vytvárať takéto azda až umelé rozdiely medzi MAS nemá z ekonomického hľadiska zmysel,“ pridáva argumenty ekonomická manažérka našej kancelárie Daniela Ferková.
3. Rozloha MAS
Vďaka mestu Vysoké Tatry, ktoré má rozlohu 359 km2 (len o 6 km2 menej ako Bratislava!) sme jedna z najväčších MAS, ak nie najväčšia na Slovensku a pri takto nastavenom kritériu by sme len získali viac peňazí (alokácie).
Napriek tomu v tomto kritériu znova nevidíme logiku. „Pretože územím malé obce a dedinky sa nepotrebujú rozvíjať?,“ znie naša otázka.
Bod č.9 z desatora končí poznámkou, že by sa pri rozdeľovaní peňazí medzi jednotlivé MAS nemala zohľadňovať miera nezamestnanosti. „To už nám príde ako nejaká vojna medzi západom a východom krajiny. Azda Gemer, Dolný Spiš nepotrebujú pomôcť aj pri tomto probléme?“ uzatvára debatu Ladislav Sisák.
Národná sieť robí dobrú robotu
Aby ste nás pochopili dobre, Národná sieť z nášho hľadiska robí dobré aktivity, naďalej ju podporujeme. V desatore sme narazili len na jeden bod, s ktorým nesúhlasíme.
Vychádzame z princípov LEADER, ktoré hovoria, že všetko má vychádzať z potrieb zdola.
V tomto zmysle si myslíme, že aj prijatie desatora nebolo poňaté správne. Štyri kraje (ich MAS) boli za, dva kraje, vrátane nášho prešovského, proti. „Pri takejto veci by ale nemalo dôjsť k prehlasovaniu vzhľadom na spomínané princípy LEADRA, ale mali by sa rešpektovať potreby všetkých,“ uzatvára našu analýzu polemického bodu z desatora Ladislav Sisák.
Čo si myslíte vy?
Napíšte nám, zaujíma nás váš názor.